Z okazji jubileuszu 20-lecia Powiatu Kętrzyńskiego zostałem zaproszony do zaprojektowania i wykonania okolicznościowej statuetki upamiętniającej dwadzieścia lat funkcjonowania samorządu powiatowego. Powiat Kętrzyński został utworzony w wyniku reformy administracyjnej państwa, a pierwsza kadencja jego władz rozpoczęła działalność w 1998 roku. Jubileusz obchodzony w 2018 roku stanowił okazję do podsumowania dwóch dekad pracy na rzecz rozwoju regionu, jego mieszkańców oraz budowania nowoczesnego samorządu.
Centralnym elementem kompozycji jest mapa Powiatu Kętrzyńskiego, w której umieszczono herb powiatu. Forma ta podkreśla lokalną tożsamość oraz silny związek wyróżnienia z miejscem, którego historię i rozwój upamiętnia. Mapa nie pełni jedynie funkcji dekoracyjnej – symbolizuje wspólnotę gmin, miast i mieszkańców współtworzących Powiat Kętrzyński od momentu jego powstania.
W górnej części statuetki umieszczono liczbę 20, której zero zostało zastąpione bursztynem. Ten charakterystyczny detal nadaje realizacji indywidualny charakter, a jednocześnie nawiązuje do jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli północnej Polski. Bursztyn symbolizuje trwałość, wartość oraz pamięć o ludziach, którzy przez dwie dekady współtworzyli historię samorządu powiatowego.
Smukła, wznosząca się ku górze forma statuetki symbolizuje rozwój, aspiracje i dążenie do kolejnych celów. Jej kompozycja łączy elementy historyczne i heraldyczne z nowoczesnym językiem rzeźby, tworząc dzieło o charakterze reprezentacyjnym i jubileuszowym.
Projekt został pomyślany jako artystyczna pamiątka dwudziestu lat funkcjonowania Powiatu Kętrzyńskiego – samorządu, który przez kolejne kadencje realizował zadania związane z rozwojem infrastruktury, edukacji, ochrony zdrowia, kultury i współpracy międzynarodowej.
Dla autora realizacja ta stanowi szczególny przykład połączenia lokalnej historii, symboliki samorządowej oraz współczesnej formy rzeźbiarskiej, której zadaniem było utrwalenie ważnego jubileuszu w dziele o trwałej wartości artystycznej.
Projekt i wykonanie:
Jerzy Stankiewicz


